Az Európai Parlament szocialista frakciójának elnöke szerint az oktatás segítségével lehet kilábalni a válságból. Hannes Swoboda erről csütörtökön, Szegeden, az Európai Parlament Szocialisták és Demokraták képviselőcsoportjának Európa megújul című konferenciája előtt beszélt a sajtó képviselőinek.
Hannes Swoboda hangsúlyozta: az európai szociáldemokraták azért küzdenek, hogy az unió még több forrást biztosítson a fiatalok képzési lehetőségeinek, a felsőoktatásba való bekapcsolódási lehetőségeinek javítására. Erre példa az Ifjúsági Garancia Program, ami garantálja számukra azt, hogy munkalehetőséghez jussanak. „Meggyőződésünk, hogy az oktatás egy kitörési pont, azt továbbfejlesztve lehetne a válságból kilábalni” – fogalmazott a frakcióvezető.
Mesterházy Attila, az MSZP elnöke szerint a magyar fiataloknál talán a legnagyobb probléma a munkahely, az oktatás és a családalapítás kérdése. A felmérések szerint mintegy 30 százalékuk munkanélküliként kezdi pályáját. A politikus ezért tartja fontosnak az Ifjúsági Garanciáról szóló európai irányelvet, mely szerint minden 25 és 30 év közötti fiatal számára az államnak biztosítania kell átképzést, gyakorlatot vagy minőségi munkahelyet.
A másik problémát az oktatásban látja: „Ma Magyarországon káosz, rombolás és megfélemlítés jellemzi az oktatást (…) a Fidesz által kiépített rendszer működésképtelen, ráadásul óriási forrásokat vontak ki az elmúlt három évben”. A szocialisták szerint ezért az oktatásba több pénzt kell tenni, hiszen az egy befektetés. Így 2014 szeptemberétől a felsőoktatásban tandíjmentesség bevezetését szeretnék.
A harmadik kulcskérdés a családalapítás a fiatalok életében. Mint mondta, erre hatással van az oktatás, és a munkavállalás. Ha ezek megoldódnak, akkor nem vágynak külföldre a fiatalok, ahol ma már mintegy 500 ezren dolgoznak. Őket mindenképpen haza kell vonzani, a többieknek pedig jó körülményeket kell biztosítani, hogy itthon is megéljenek – hangsúlyozta Mesterházy Attila.
Botka László, az MSZP országos választmányi elnöke, Szeged polgármestere a különböző országok válságra adott válaszairól beszélt. Eszerint az egyik csoport megemelte az oktatási költségvetést, csökkentette a tandíjat, átjárhatóbbá tette a továbbtanulási lehetőségeket, és végül sikeresen kezelte a válságot. A másik csoportnál – melybe szerinte Magyarország is tartozik – forráskivonás történt az oktatásból. Ezek között Magyarország éllovas, hiszen a magyar közoktatási rendszeréből „brutális forráskivonás” történt. Az, hogy egyharmadával csökkentette a Fidesz a felsőoktatás költségvetését, már nemcsak az oktatás minőségét, hanem az intézmények működését is veszélyezteti. „Az hogy, olyan Európa lesz-e a jövő évi választások után, amely támogatja és politikailag kiáll az oktatási rendszer fejlesztése mellett, Szegednek alapvető érdeke, hiszen a város akkor tud fejlődni, ha oktatásában fejlődik. Ha az oktatási rendszer pusztul, az a város fejlődési lehetőségeit is alapvetően korlátozza” – fogalmazott Botka László.